istorijat

svet

Početak triatlona kao zasebnog sporta je teško definisati. Prvi oblici triatlona pojavljuju se početkom 20. veka kao spoj tri sporta koja su se odvijala u kontinuitetu. Prva takmičenja su sadržala trčanje, biciklizam i kanu, a kasnije je vožnja kanuom zamenjena plivanjem. Ovakva multisport takmičenja su se redovno održavala U Evropi uz postepeno povećanje popularnosti.

Ipak za prvi moderan triatlon smatra se trka održana u San Diegu (Mission Bay) 25. septembra 1974. Trku koja se sastojala od 8,5 km trčanja, 8 km vožnje bicikla i 548 m plivanja su organizovali Džek Džonstone (Jack Johnstone) i Don Šanahan (Don Shanahan), članovi trkačkog kluba San Diego.

Ideja o dugom triatlonu je nastala 1977. na Havajima gde su živeli Džudi (Judy) i Džon Kolins (John Collins). Oni su odlučili da 1978. godine organizuju trku koja će objediniti plivačku trku Waikiki Roughwater Swim (3800 m), biciklističku trku Around Oahu (180 km) i trku maratona Honolulu Marathon (42,195 km). Novi format je privukao 15 takmičara, a 12 ih je završilo. Sledeće 1979. godine trku je završilo 14 takmičara među kojima je bila i jedna žena. Već 1980. godine je bilo 108 prijavljenih takmičara. Od 1983. godine se uvode kvalifikacije za trku na Havajima.

Prva trka u Evropi je održana 30. avgusta 1980. u Pilsenu u Čehoslovačkoj. Nakon toga se održavaju i trke u Holandiji, Belgiji i Zapadnoj Nemačkoj tokom 1981. god.
Iz godine u godinu, širom sveta su osnivani nacionalni savezi. U Avinjonu, Francuska 1989. godine osnovana je svetska triatlonska unija – ITU. Iste godine je održano i prvo svetsko prvenstvo na olimpijskoj distanci. Zahvaljujući povećanju popularnosti, triatlon je na Olimpijskim igrama u Sidneju 2000. god. zvanično uvršten u olimpijske sportove.

srbija

Prvi poznati podaci o održavanju triatlon takmičenja potiču iz 1987. godine kada 6. septembra u Kragujevcu održan ’’Šumadijski triatlon’’. Distance Šumadijskog triatlona su bile 300 m plivanja, 30 km vožnje bicikla i trčanje 3 km. Zanimljivo je da su takmičari imali po dva sata pauze između disciplina, a učestvovalo je 35 takmičara. Šumadijski triatlon je održan i 1988. god. kada je učestvovalo 40 takmičara.

Nakon toga je napravljena pauza do 26.09.1992. kada je organizovan prvi Beogradski triatlon na Adi Ciganliji. Organizatori ovog takmičenja su bili Dejan Nikolić, direktor Beogradskog Maratona i Đoko Vještica novinar i urednik Studija B. Distance su bile 300 m plivanja, 24 km bicikla i 8 km trčanja. Bilo je 80 učesnika od kojih 4 žene.

Osnivačka skupština Jugoslovenske triatlonske unije održana je 19.07.1993. godine u Beogradu. Četiri dana kasnije na Adi Ciganliji je održano prvo prvenstvo Jugoslavije u triatlonu na olimpijskoj distanci (1,5 km plivanja, 40 km vožnje biciklom i 10 km trčanja). Učestvovalo je 33 takmaičara i 4 takmičarke.

pančevo

Obzirom da je određen broj ljudi već počeo da se bavi i učestvuje na triatlon takmičenjima, u septembru 1993. godine, na predlog Zorana Unčevića, održan je neformalni skup u centralnom gradskom parku u Pančevu, gde se prvi put pominje ideja o osnivanju triatlon kluba u Pančevu. U narednom periodu, počelo je prikupljanje potrebnih dokumenata za osnivanje sportskog kluba.

Na osnivačkoj skupštini, održanoj 01.03.1994. godine u prostorijama Sportskog Saveza u Pančevu, doneta je odluka o osnivanju Triatlon kluba ’’Tamiš’’. Za predsednika je izabran Zoran Unčević, a za podpredsednika izabran je Zlatibor Kovijanić. Ime kluba je usvojeno na predlog veslača Mirka Milakova. Osnivačkoj skupštini su prisustvovali: Zoran Unčević, Draško Petrović, Zlatibor Kovijanić, Nenad Jović, Vladimir Savić, Đorđe Pušićić, Željko Pavlović, Aleksandar Paunović, Milenko Petrović, Ljudmila Radaković, Slavica Crni, Nebojša Zlatković, Zoran Marković, Aleksandar Stevanović, Gordana Mrkić, Mirko Milakov.

Prvo takmičenje na kojem se TK ’’Tamiš’’ zvanično pojavio bio je 3. Beogradski triatlon 14. jula 1994. godine. Prvi Pančevački triatlon, je održan 28. avgusta 1994. godine. Mesto dešavanja bio je Kej Radoja Dakića u Pančevu. Distance nisu odgovarale standardima sprint triatlona već su bile: plivanje 400m, vožnja bicikla 20km, trčanje 5km. Plivačka segment bio je u reci Tamiš, vožnja bicikla je bila na putu za Mali Raj (Beograd) i trkačka deonica je bila na samom keju. Učestvovalo je 44 takmičara. Od tada pa do danas je TK Tamiš oraganizovao 30 triatlon takmičenja, 10 Akvatlon trka i 9 duatlona.

U prvih 30 godina postojanja kroz klub je prošlo preko 1000 članova. Bilo je takmičara koji su postigli značajne rezultate na domaćim i internacionalnim takmičenjima, ali i onih koji su rekreativno trenirali. Svako je imao svoj doprinos u izgradnji i razvoju kluba, kao i afirmaciji triatlona u Pančevu. Naročito smo ponosni na zdravu atmosferu u klubu i kolektivni duh koji su doveli do stvaranja mnogo iskrenih i trajnih prijateljstava.